Makaleler
06 Aralık 2016 ( 19647 görüntülenme )

ŞOK!.. Adana'da Ermenilerden Toprak Talebi!

ERMENİLER TOPRAK İSTİYOR…

Kilikya Ermeni Katolikosluğu, Adana’nın Kozan (Sis) ilçesinde bulunan manastır ve tarihi Sis Ermeni Katolikosluğu’nun bulunduğu arazinin iadesine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurma kararı aldıklarını açıkladı.

Merkezi Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Kilikya Katolikosluğu, Adana-Kozan’daki tarihî merkezinin ve etrafındaki mülklerin iadesi için başlattığı hukuksal süreçte bir adım daha attı.

Katolikosluğun Facebook hesabından yapılan açıklamada, Adana’daki mülklerin iadesine ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvurunun reddedildiği belirtilirken, “Sis Ermeni Katolikosluğu ve manastırının Adana’da bulunan arazisinin Ermeni Kilisesi’ne iadesine ilişkin AİHM’e başvurma kararını aldık” dendi.

Açıklamada, Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de de yarın başvuruyla ilgili bir basın toplantısı düzenleneceği belirtilirken, halihazırda arşiv çalışmalarının yürütüldüğü ifade edildi.

 ‘AYM, ADALET BAKANLIĞI’NA BAŞVURMUŞ’

Aldıkları 19 sayfalık olumsuz yanıtta AYM’nin Adalet Bakanlığı’na müracaat ettiğinin anlaşıldığını belirten Kilikya Katolikosu I. Aram, bağımsız olması gereken yargının bir devlet kurumuna başvurmuş olmasına dikkat çekerek bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti. ​

Ermeni olaylarının ardından, 1921 tarihinde çıkartılan bir kararname ile Kilikya Ermeni Katolikosluğu’nun 48 saat içinde Adana Kozan’daki manastırdan ayrılması emredilmişti. Önce Kudüs ardından da sırasıyla Halep, Şam ve Kıbrıs’a taşınmak zorunda kalan Katolikosluk, 1930’da Lübnan’ın başkenti Beyrut’a yerleşmişti(Sputnik).

Durum bu…

Siz LOZAN’ı tartışmaya açarsanız…

Siz Ermeni Taşnak çetesi PKK’yı muhatap alıp masaya oturursanız…

Siz İstanbul'a Konstantinopolis denmesine ses çıkartmaz ve de Fener Rum Patriğinin Ekümenik yayınlarına gözyumarsanız...

Siz Rumların adalarımızı işgaline razı gelirseniz...

Siz TÜRK düşmanlığı üzerinden siyaset izlerseniz…

BU DAHA BAŞLANGIÇ OLUR!

Ve bu taleplerin artık sonu gelmez!

Bu gidişat gidişat değil!

 

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ